21. marec je dan, ko obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma. Tema letošnjega svetovnega dne Downovega sindroma je bila jasno sporočilo vladnim organizacijam, ki se glasi: “IZBOLJŠAJTE NAŠ SISTEM PODPORE”. Ta tema poudarja potrebo po izboljšanju podpore, ki jo osebe z Downovim sindromom prejemajo v družbi, da bi jim omogočili kvalitetnejše in bolj izpolnjeno življenje. Za to si prizadevamo vsi, ki smo vključeni v osveščanje, in želimo, da bi v prihodnosti imeli ljudje z Downovim sindromom dostop do boljše podpore, bolj vključevalnih storitev ter večjih možnosti za samostojno življenje.
Vsako leto na ta dan povabimo ljudi, da nosimo dve različni nogavici, ker ta preprost, a močan simbol predstavlja različnost in edinstvenost vsakega posameznika. Nogavici, ki sta različni, simbolizirata idejo, da smo vsi, tako kot osebe z Downovim sindromom, edinstveni in posebni. Z nošenjem dveh različnih nogavic tako izražamo svojo podporo in spoštovanje do vseh, ki so drugačni, in sporočamo, da so prav te razlike tisto, kar nas naredi posebne in edinstvene.
Z akcijo “Zakaj vozim dve različni nogavici” smo želeli spodbuditi ljudi, da ne samo nosijo dve različni nogavici, temveč tudi delijo razloge, zakaj to počnejo. Vsaka nogavica, kot simbol, predstavlja edinstvenost in posebnost posameznika, medtem ko samo dejanje »vožnje« dveh različnih nogavic simbolizira širjenje tega sporočila v vsakodnevnem življenju. Naš namen je bil doseči čim širši krog ljudi na področju Pomurja in širom po Sloveniji, kar nam je uspelo s pomočjo podpornikov, ki so se odzvali našemu vabilu. To so: Nogometna šola Mura, GLS, Prevozi Vučko, Prevozi Miljonček, Taxi Badi, patronažna služba ZD Lendava, Prevozi Petek Tours, učitelji in drugi zaposleni na šoli IV Murska Sobota. Posebno pismo smo prijeli tudi od učiteljic in učencev DOŠ Dobrovnik, na nogavični izziv pa so se spomnili tudi na Osnovni šoli Puconci. Ob tem dnevu so se ob petju in plesu družili tudi učenci Osnovne šole IV Murska Sobota in učenci DOŠ Prosenjakovci.
Nogavičnemu izzivu so se pridružili tudi po drugih večinskih šolah, kjer so se pogovarjali o Downovem sindormu, si ogledali nekaj kratkih posnetkov tej kromosomski motnji ter spoznali, da so osebe z DS srčne, družabne in pozitivne osebe.
Hvala vsem, ki ste se vključili in postali del te pomembne spremembe v naši družbi. Skupaj ustvarjamo svet, ki je bolj odprt, prijazen in vključujoč za vse!